O co chodzi z tym pływaniem niemowląt?

O co chodzi z tym pływaniem niemowląt?

Najczęściej zadawany pytaniem ze strony rodziców podczas zapisywania niemowląt na kurs nauki pływania jest: „Czy moje dziecko będzie umiało pływać po zakończeniu kursu?” Odpowiedź brzmi nie, nie tak jak to sobie wyobrażamy. Nie stanie na słupek startowy, nie skoczy na główkę i nie przepłynie 100 m stylem zmiennym.

Pływanie niemowląt to aktywność ruchowa małych dzieci w wodzie. To wspólne pływanie rodziców z dziećmi, którzy asystują swoim pociechom podczas wykonywania poszczególnych ćwiczeń, dzięki którym wykształcają się u dzieci prawidłowe nawyki i zachowania w wodzie.

Naukę pływania dla niemowląt należy uważać jako ważne, uzupełniające źródło zdrowia oraz efektywny środek fizycznego wychowania dziecka. Ćwiczenia w wodzie należą do łatwych i bezpiecznych sposobów na wspomaganie rozwoju fizycznego dziecka i możemy je rozpocząć już po kilku tygodniach życia niemowlęcia.

Badania naukowe wykazały niezwykły wpływ na rozwój fizyczny dzieci w wieku niemowlęcym, które uczestniczyły w zorganizowanych zajęciach w wodzie. U większości dzieci w tym wieku pływanie stymuluje rozwój motoryki, dostarcza im nowych doświadczeń i ćwiczy u nich percepcję umysłową. Dzieci, które regularnie uczestniczą w zajęciach nie mają problemów z rozwojem koordynacji ruchowej, są bardziej odporne na infekcje, wcześniej niż inne zaczynają raczkować i chodzić, a także lepiej rozwijają się pod względem psychicznym i funkcjonalnym. Pływające niemowlęta są bardziej otwarte na otoczenie oraz szybciej nawiązują kontakt w grupie, łagodniej reagują na niepowodzenia, a także są bardziej aktywne i bardziej inteligentne niż ich rówieśnicy, którzy nie uczestniczą w tego typu zajęciach.

Mali pływacy mają dobry apetyt, normalne trawienie i mocny sen.